Planšetes ir neaizstājami palīgi, kad dodies izbraucienos ar vai bez bērniem – ierīcē iespējams ērti skatīties animācijas filmas, uzspēlēt spēlītes, uzņemt bildes un atbildēt uz e-pastiem. Taču bezrūpīga atpūta dažkārt ir saistīta ar dažādiem starpgadījumiem, kas var radīt traucējumus planšetes darbībā. Izlieta limonāde, kritieni un ierīces atstāšana tiešos saules staros var ierobežot veiktspēju vai pielikt punktu tās darbībai. Lasi rakstu un uzzini vairāk par to, kādi ir biežākie iemesli, kas izraisa planšetes bojājumus, un kā no tiem izvairīties!
Kritieni un triecieni
Planšetes ekrāns ir skārienjutīgs un tam ir vairāki slāņi, proti, stikla panelis, skārienjutīgā virsma un LCD vai AMOLED displejs. Kritieni un triecieni var ietekmēt jebkuru no šiem slāņiem dažādos veidos. Piemēram, skrāpējums radīs bojājumus tikai virsējam stikla slānim, bet spēcīgs trieciens vai cita mehāniska iedarbība var sabojāt arī pārējos slāņus vai citas planšetes komponentes. Lai pasargātu planšeti, nekas labāks par drošu aizsargvāciņu vai futlāri nav izdomāts. Tāpat jācenšas planšeti nenovietot ar ekrānu uz leju un nelikt to bez aizsargvāciņa pārpildītā somā. Tāpat jāuzmanās planšeti atstāt tādā vietā, kur kāds varētu uz tās apsēsties vai kā citādi ierīci deformēt.
Mitruma izraisīti bojājumu
Iemalkot rīta kafiju, kamēr planšetē tiek lasītas jaunākās ziņas, sērfot sociālajos tīklos pie baseina vai skatīties multfilmas, atveldzējoties ar saldējuma kokteili, – visas šīs ikdienišķās darbības potenciāli var izraisīt bojājumus, ja dzēriens izšļakstās no glāzes vai planšete iekrīt ūdenī. Mitruma izraisīti bojājumu sākotnējais posts var nebūt uzreiz pamanāms, jo, noslaukot planšeti, šķiet, ka viss kārtībā. Taču šķidruma iekļūšana ierīcē var izraisīt iekšējo elektronisko komponentu īssavienojumu. Tā kā planšetes enerģijas avots ir samērā lielas ietilpības akumulators, šādi bojājumi var radīt arī zināmu bīstamības risku. Tāpat mitruma klātbūtne ierīces iekšpusē var attīstīt koroziju jeb rūsēšanu, kas izraisīs grūti novēršamas ilgtermiņa problēmas.
Ja gadījies planšeti aizmirst ārā lietū vai tā iekritusi ūdenī, to nepieciešams nekavējoties izslēgt un ļaut tai izžūt, taču nav ieteicams to novietot uz sildītāja, žāvēt ar fēnu vai atstāt ilgstoši tiešos saules staros, jo tas var radīt papildus bojājumus. Pat ūdensizturīgai planšetei mitrums var iekļūt uzlādes ligzdā un īslaicīgi nepieļaut tās uzlādi. Ja pamani brīdinošu paziņojumu – pārtrauc uzlādi un uzgaidi vairākas stundas līdz mitrums ir izgarojis. Vislabāk ir uzreiz meklēt profesionālu remonta servisu, jo tur meistari var izjaukt ierīci, izžāvēt visas detaļas, novērtēt kādi bojājumi ir radušies un tos novērst.
Labākais veids, kā izvairīties no mitruma izraisītiem bojājumiem, ir ūdens tuvumā planšeti lietot īpaši uzmanīgi, kā arī iegādāties aizsargvāciņu.
Ierīces pārkaršana
Ja atstāj savu planšeti karstā dienā automašīnā vai ilgstoši lieto tiešos saules staros, piemēram, pavadot dienu sauļojoties un paralēli ierīcē cenšoties noskatīties visas seriāla “Troņu spēles” sezonas, tad var gadīties, ka planšete ne tikai sāk darboties lēnāk, bet arī ierobežot daļu no funkcijām, kā arī var mainīties attēla kvalitāte un samazināties skārienjutība. Planšetes ir paredzētas lietošanai vidē, kur temperatūra nav zemāka par 0oC un nepārsniedz 35 oC.
Ja planšete ilgstoši atradusies karstā, slēgtā telpā vai atstāta tiešos saules staros, sākumā ļauj tai atdzist vēsākā vidē, taču neliec to ledusskapī vai saldētavā, jo tas var izraisīt kondensāta veidošanos ierīces iekšpusē. Reizēm pastiprinātu karšanu var izsaukt trešo pušu lietotnes vai kādas programmatūras problēmas, šādos gadījumos nepieciešams ieinstalēt visus pieejamos atjauninājumus un, ja uzstādījumos redzams, ka kāda konkrēta lietotne tērē lielu daļu no akumulatora jaudas, vislabāk to izdzēst vai pārinstalēt.
Nolietojies akumulators
Gluži tāpat kā viedtālrunim vai klēpjdatoram, arī planšetes akumulatoram ir ierobežots kalpošanas laiks, jo litija jonu akumulatori laika gaitā dabiski nolietojas un zaudē savu veiktspēju.
Lai pagarinātu akumulatora kalpošanas laiku un paildzinātu tā mūžu, vērts praktizēt optimālas uzlādes rutīnu.
Neatstāj planšeti visu laiku pieslēgtu pie strāvas – labāk ir uzlādēt to līdz aptuveni 80% un likt lādēt, kad akumulators ir izlādējies līdz 20%. Arī regulāra programmatūras atjaunināšana var nodrošināt optimālu akumulatora veiktspēju, jo atjauninājumi bieži ietver akumulatora pārvaldības uzlabojumus.
Lai akumulators neizlādētos pārāk strauji, samazini ekrāna spilgtumu, izslēdz nevajadzīgos paziņojumus un aizver lietotnes, kuras neizmanto. Ja akumulatora stāvoklis ir ievērojami pasliktinājies, tā nomaiņa ir vislabākais risinājums, lai atjaunotu ierīces sākotnējo veiktspēju.
Bērni un dzīvnieki
Ikviens, kuram ir bērni vai mājdzīvnieki, zina, ka situācija no mierīgas līdz nekontrolējamai var mainīties vienā acu mirklī. Planšete var kļūt par rotaļlietu, kas tiek aizlidināta pa gaisu vai lidojošo šķīvīti, kurā tiek iecirst zobi. Aizsargājoši planšetes futrāļi un aizsargstikli, kas spēj mazināt triecienus un nesaudzīgas apiešanās sekas, noteikti noderēs, sniedzot pirmo aizsardzības pakāpi, taču vislabāk ir neļaut planšetei stāvēt bērniem vai mājdzīvniekiem pieejamā vietā, kad tā netiek izmantota.
Nepiemērotu vai bojātu uzlādes piederumu izmantošana
Izmantojot nestandarta vai bojātus lādētājus vai vadus, planšetē var rasties dažāda veida problēmas. Sākot no vienkāršām grūtībām ierīci uzlādēt, līdz nopietnākām problēmām, piemēram, īssavienojumiem vai, ārkārtējos gadījumos, elektriskiem ugunsgrēkiem. Ir ļoti svarīgi izmantot oriģinālā ražotāja lādētāju un regulāri pārbaudīt, vai lādētājiem un vadiem nav radušās nolietojuma pazīmes, kā arī vai ierīces spraudņi un ligzdas nav netīras ar kādām svešām vielām.
Piesaki savas planšetes remontu TSC autorizētajā servisā, ja:
radušās uzlādes grūtības, piemēram, planšete neatpazīst lādētāju vai uzlāde notiek ļoti lēni;
akumulators ātri izlādējas vai planšete pārmērīgi uzkarst uzlādes laikā;
planšete nonākusi saskarē ar ūdeni, tā ir nokritusi vai pārkarsusi saulē un to nav iespējams ieslēgt;
saplaisājis ekrāns vai pasliktinājusies attēla kvalitāte.