Publicēts: 2024-03-19

7 ieradumi, kas bojā veļas mašīnu

Mūsdienās grūti iedomāties, ka kādreiz veļa bija jāmazgā un jāskalo ar rokām, jo veļas mašīna ir kļuvusi par ierastu palīgu teju katrās mājās. Pietiek tikai salikt tajā netīrās drēbes, pievienot mazgāšanas līdzekli un piespiest podziņu, ļaujot ierīcei parūpēties par visu pārējo. Taču ikviens no mums ir saskāries ar situāciju, kad veļas mašīna pēkšņi pārstāj darboties. Reizēm tehnika vienkārši ir nokalpojusi savu laiku, taču mēdz gadīties, ka pie vainas ir lietošanas paradumi. Par to, ko nevajadzētu darīt, lai nekaitētu veļas mašīnai, lasi rakstā! 

Kādi 7 ieradumi bojā veļas mašīnu

  1. Pārslogošana. Parasti tiek rekomendēts pilnībā piepildīt veļas mašīnas tvertni ar netīro veļu un nedarbināt iekārtu pustukšu, lai lieki netērētu ūdeni. Taču otra galējība ir tvertnes pārslogošana. Ja tvertne ir pārāk pilna, tas apgrūtina veļas mazgāšanu un drēbes var pilnībā neizmazgāties. Tāpat pārpildīta veļas mašīna rada pārslodzi gultņiem un siksnai.
  2. Pārāk bieža izmantošana. Jo vairāk kaut ko izmantojam, jo ātrāk tas nolietojas. Veļas mašīnu ir ieteicams neizmantot vairākas reizes dienā un pat ne katru dienu. Ir vērts kritiski izvērtēt, cik bieži mazgā drēbes un vai tas tiešām ir nepieciešams. Piemēram, džinsus nav nepieciešams mazgāt pēc katras valkāšanas reizes.
  3. Neiztukšotas kabatas. Kad liec mazgāt veļu, pārliecinies, ka izņem sīknaudu un citas lietas no kabatām. Papīra kabatlakatiņi var ne tikai atstāt pēdas uz drēbēm, bet arī nosprostot caurules un filtru. Savukārt smagas atslēgas un metāla monētas var mazgāšanas cikla laikā saskrāpēt vai pat sasist veļas mašīnas durvju stiklu.
  4. Drēbes netiek pareizi sagatavotas mazgāšanai. Viena no izplatītākajām kļūdām ir rāvējslēdzēju un metāla kniežu neaiztaisīšana. Šīs detaļas, ja netiek aizpogātas un aizvilktas, skrāpējas pret veļas mašīnas tvertni un citām drēbēm. Mazgājot tikai vienu “smagu” lietu, piemēram, džinsa jaku vai spilvenu, veļas mašīna netiek pareizi sabalansēta, tāpēc ir vērts pielikt arī pāris vieglākas lietas, lai samazinātu iekārtas kratīšanos un vibrāciju.
  5. Veļas mīkstinātāja pievienošana katrā mazgāšanas reizē. Veļas mīkstinātāja biezā un lipīgā struktūra atstāj paliekas veļas mašīnas caurulēs un notekā, kas var izraisīt pelējumu. 
  6. Pārmērīgas kratīšanās ignorēšana. Daudzi ir pieraduši, ka katru reizi, kad veļas mašīna tiek darbināta, to pavada arī pamatīga kratīšanās vai arī iekārta mēdz “aizstaigāt” līdz virtuves vidum. To noteikti nevajadzētu ignorēt, jo tas var ne tikai sabojāt grīdas segumu, bet arī izraisīt mehāniskus bojājumus. Veļas mašīnu ir nepieciešamas sabalansēt, lai tā mierīgi stāvētu uz vietas darbības laikā.
  7. Nepiemērotu lietu mazgāšana. Veļas mašīna nav paredzēta visa iespējamā mazgāšanai - ir lietas, ko tajā nevajadzētu mazgāt, ja vien nevēlies liekas problēmas.

Ko nevajadzētu likt veļas mašīnā: 

  • Apakšveļu ar stīpiņām, siksniņām un āķīšiem – smalku apakšveļu ieteicams mazgāt ar rokām, jo no tās var atdalīties kāda metāla detaļa, kas, iekļuvusi iekārtas mehānismā, var izraisīt lielus bojājumus. Risinājums ir pirms mazgāšanas veļu ievietot īpašā mazgāšanas maisiņā vai spilvendrānā ar rāvējslēdzēja aizdari. 

  • Bērnu zeķītes – mazās bēbīšu zeķītes ir bēdīgi slavenas ar savu unikālo spēju pazust veļas mašīnas dzīlēs. Tas ne tikai nav ekonomiski, jo nemitīgi nākas pirkt jaunus pārus, bet arī var rezultēties ar nosprostojumiem veļas mašīnā. Visas mazās zeķītes jāievieto mazgāšanas maisiņā pirms likšanas veļas mašīnā, lai izvairītos, ka kāda no tām dodas klejojumos pa iekārtas caurulēm. 

  • Segas un apģērbu, kas klāts ar dzīvnieku spalvām – kad atklāj, ka mīlīgais suņuks vai kaķēns ir tavu apģērbu kārtīgi nospalvojis, pirmais instinkts ir ātri likt to mazgāt. Taču tā nevajadzētu rīkoties, pirms neesi spalvas noņēmis ar atspalvošanas rullīti. Dzīvnieku spalvas, kad kļūst mitras un savācas vienkopus lielā daudzumā, var radīt aizsprostojumu caurulēs.

  • Spilvenus - spilveniem ar, piemēram, dūnu vai sintepona bumbiņu pildījumu mazgāšanas laikā, salīdzinot ar citu veļu, vairākas reizes palielinās svars. Kad darbojas centrifūga, tas nozīmē arī pastiprinātu vibrāciju, kas var sabojāt gan pašu spilvenu, gan iekārtu. Turklāt, ja spilvens pārplīsīs, veļas mašīna būs pilna ar zosu spalvām vai sinteponu.

  • Nepārbaudītus un nepiemērotus veļas mazgāšanas līdzekļus - ne visus padomus no sociālajiem tīkliem ir vērts izmantot reālajā dzīvē. Piemēram, veļas mazgāšanai vai mīkstināšanai nedrīkt izmantot etiķi, jo tas bojā bunduļa krustu un tā sastāvdaļas. Nedrīkst izmantot arī citronskābi, kas it kā notīra sildelementu, taču tajā pašā laikā bojā gumijas un citas detaļas. 

Kā rīkoties, ja veļas mašīna nedarbojas

Ja veļas mašīna pārstājusi darboties, pilnībā neizsūknē ūdeni vai arī radusies kāda cita vaina, vislabāk ir nevis tēlot meistaru pašam, bet uzticēt darbu pieredzējušam speciālistam no autorizēta servisa, kas iekārtas labošanai izmantos sertificētas oriģinālās detaļas. Piesaki remontu veļas mašīnai pie TSC!